Afrodit

Afrodit  Heykeli Metropolitan Müzesi

Afrodit Heykeli Metropolitan Müzesi

MÖ.IV. Yy. Ülkenin her yanından gelen 20 bin kişi plaja toplanmıştı. Afrodit rahibesi PHRYNE ağır ağır dalgalara doğru ilerledi. Kuşağını çözdü. İç çamaşırları dahil giysilerini teker teker çıkarıp kumsala attı. Saçlarını açıp omuzlarına dağıttı. Denize girdi. Seyredenler arasında bulunan ünlü heykeltıraş Praksiteles, bu olağanüstü güzellik karşısında büyülendi. Bu rahibe, Afrodit’in ta kendisiydi. Ve kararını verdi. Bu güzelliğin heykelini yapıp  ölümsüz kılacaktı. Heykel öylesine gerçek ve güzel oldu ki, birçok şehir satın almak istedi.

Praksiteles’in Paros mermerinden yaptığı Afrodit heykelini Knidoslular satın alıp yuvarlak tapınağa yerleştirdiler. Praksiteles, heykelin canlı gibi algılandığını fark edince satmak istemiş. Ama, heykel çıplak olduğu için kimse almaya cesaret edememiş. Ancak, Knidoslular heykeli görür görmez seks pazarında işlerine çok yarayacağını düşünerek satın almışlar. Heykeli, Afrodit Tapınağı’nın en güzel yerine yerleştirmişler.

Antik çağda, beğenilen heykelleri kopyalarını yapmak modaydı. Knidos Aphrodite’sinin, Antik Çağda yapılmış 53 kopyası halen değişik müzelerde sergileniyor. En önemlileri; Vatikan Müzesi, Paris Louvre Müzesi, Münih Müzesinde sergileniyor.

Tapınağın, heykelin görülebilmesi için iki yönde kapısı vardı. Böylece heykel hem önden, hem arkadan görülebiliyordu. Knidos Aphrodite’sinin bir eli cinsel organını kaparken diğer eli havlu tutuyordu. Yani çırılçıplak, banyodan yeni çıkmış olarak tasvir edilmişi.

Yapılmış ilk çıplak kadın heykelidir. O tarihe kadar yalnız erkek heykelleri çıplak yapılıyordu.

Dünyanın en güzel eseri kabul ediliyordu. Denizcilere şans getirdiğine inanılırdı. Tanrıçaya, evlenecek olanlar bir çift kumru hediye ederlerdi.

Afrodit

Afrodit

Afrodit Tapınağı, heykel sayesinde öteki tapınaklardan daha çok rağbet görür hale gelmiş ve bu çırılçıplak güzelliği her cephesinden seyretme isteği, Knidos’a akını bir kat daha artırmış. Antikçağda, kentin ileri gelenlerinin güzel kızları, tanrı vergisi bu estetiklerine şükran duygularını sunmak için, kendilerini bir süre Afrodit Tapınağı’na adar ve bu süre içinde tapınağı ziyaret edenlere vücutlarını ikram ederlerdi.

Afrodit

Bithynia kralı Nikomedes, heykele karşılık, bütün borçlarını ödemeyi önermiş ama Knidoslular bu teklifi reddetmişlerdir.

1969 yılında Aphrodite Tapınağını bulup ortaya çıkaran, Amerikalı Ark. Iris Love, heykelin başını British Museumda bulduğunu ileri sürdü ama ispatlayamadı. Tapınağın yakınlarında, heykelin gri mermerden kaidesini de buldu. Yine bu alanda doğal boydan daha uzun, başsız bir kadın heykeli daha buldu. Ören yeri müzesinde sergileniyor.

Afrodit - Louvre Müzesi

Afrodit - Louvre Müzesi

Antik bir yazar, Heykelin, İmparator Theodosius tarafından İstanbul’a Lausos Sarayına aldırıldığını ve 475 yangınında yok olduğunu yazar. Bu ifade inandırıcı değildir. Bunun kopyası da olabileceği iddia ediliyor.

Yine Lukianos’un EROTİKA “Aşk Öyküleri” isimli kitap, Knidos’a yapılan bir gezinin hikayesini anlatır. “Kutsal alandaki mis kokulu güzel bahçelerden geçtikten sonra tapınağa girerler. Heykelin güzelliği karşısında büyülenirler. Heykelin arkasını da görmek için tapınağın arkasına dolanırlar. Onlara yaşlı bir kadın, kilitli kapıyı açar. Heykelin arkası da önü kadar mükemmeldir. Tanrıçanın kalçasının iç tarafında bir leke vardır. Aralarında konuşurlar; Heykeltıraş mermerin lekesini ne de dahice gizlemiş. Yaşlı kadın hayır der. Düşündüğünüz gibi değil. Ve lekenin hikayesini anlatır; Bir zamanlar tanrıçaya aşık bir genç yaşardı. Her gününü akşama kadar tapınakta geçirirdi. Bir gün tapınakta saklanıp, kapılar kapanınca içerde kalmayı başarmış. Sabah olduğunda anlaşılmış ki genç, tanrıçayla sevişti. İşte bu leke o sevişmenin izidir.”

Afrodit - Göreburg Isveç

Afrodit - Göreburg Isveç

Afrodit'in heykelini resmeden Knidos sikkeleri

Afrodit'in heykelini resmeden Knidos sikkeleri

Knidos Afrodit'inin Roma çağı kopyası, Vatikan Müzesi

Knidos Afroditi 'nin Roma çağı kopyası -Vatikan Müzesi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: